Panasonic Electronic Components EVM-7JSX30BQ2
EVM-7JSX30BQ2 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-7JSX30BQ2
Brief Description
TRIMMER 470 OHM 0.05W SMD
Datasheet Download
EVM-7JSX30BQ2.pdf
Availability of EVM-7JSX30BQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVM-7JSX30BQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-7JSX30BQ2
Internal Part NumberEIS-EVM-7JSX30BQ2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.146" x 0.122" Face x 0.079" H (3.70mm x 3.10mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-7JSX30BQ2
Related LinksEVM-7J, EVM-7JSX30BQ2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-7JSX30BQ2 Details Description
Related parts for EVM-7JSX30BQ2
Crystal 1.8432MHz 30ppm 13pF 600 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 70A D-55 datasheet.pdf
WOUND TORROIDS BEAD 20UH 1.5A datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL COAX F SOLDER/CRIMP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf