Monolithic Power Systems Inc. EVM3810-QB-33-01A
EVM3810-QB-33-01A picture photo
Mfg. Part Number
EVM3810-QB-33-01A
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD FOR MPM3810
Datasheet Download
EVM3810-QB-33-01A.pdf
Availability of EVM3810-QB-33-01A
QUANTITY
EVM3810-QB-33-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM3810-QB-33-01A
Internal Part NumberEIS-EVM3810-QB-33-01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package5
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.2A
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching3.5MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMPM3810
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM3810-QB-33-01A
Related LinksEVM3810-, EVM3810-QB-33-01A Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
EVM3810-QB-33-01A Details Description
Related parts for EVM3810-QB-33-01A
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS 24-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK LINK REPLICATOR HDTV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf