Panasonic Electronic Components EVQ-5PN05K
EVQ-5PN05K picture photo
Mfg. Part Number
EVQ-5PN05K
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
EVQ-5PN05K.pdf
Availability of EVQ-5PN05K
QUANTITY
EVQ-5PN05K Order Process
Ship out your order
Specifications of EVQ-5PN05K
Internal Part NumberEIS-EVQ-5PN05K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTact Switches
Standard Package2,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesEVQ5PN
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleJ Lead
Outline6.00mm x 3.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force240gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVQ-5PN05K
Related LinksEVQ-5, EVQ-5PN05K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVQ-5PN05K Details Description
Related parts for EVQ-5PN05K
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 980MA 120 MOHM TH datasheet.pdf
PANEL INNER 22X22" WHITE datasheet.pdf
CABLE TERMINATION datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 60A CHASSIS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 670MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
IC NFC RECEIVER SPI TAG 32VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf