Panasonic Electronic Components EVQ-P0N02B
EVQ-P0N02B picture photo
Mfg. Part Number
EVQ-P0N02B
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Datasheet Download
EVQ-P0N02B.pdf
Availability of EVQ-P0N02B
QUANTITY
EVQ-P0N02B Order Process
Ship out your order
Specifications of EVQ-P0N02B
Internal Part NumberEIS-EVQ-P0N02B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTactile Switches
SeriesEVQP0
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.02A @ 15VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins2.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleJ Lead
Outline6.60mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force60gf
Actuator Material-
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVQ-P0N02B
Related LinksEVQ-P, EVQ-P0N02B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVQ-P0N02B Details Description
Related parts for EVQ-P0N02B
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf