Panasonic Electronic Components EVU-E3JFK4D14
EVU-E3JFK4D14 picture photo
Mfg. Part Number
EVU-E3JFK4D14
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Datasheet Download
EVU-E3JFK4D14.pdf
Availability of EVU-E3JFK4D14
QUANTITY
EVU-E3JFK4D14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVU-E3JFK4D14
Internal Part NumberEIS-EVU-E3JFK4D14
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesEVU
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive Material-
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.689" (17.50mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVU-E3JFK4D14
Related LinksEVU-E3, EVU-E3JFK4D14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVU-E3JFK4D14 Details Description
Related parts for EVU-E3JFK4D14
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 R/G,BLANK,BLANK datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.1A SYNC 6SON datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf