Samtec, Inc. EW-14-11-G-D-500
EW-14-11-G-D-500 picture photo
Mfg. Part Number
EW-14-11-G-D-500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN 28POS DUAL HDR STACK 0.100"
Datasheet Download
EW-14-11-G-D-500.pdf
Availability of EW-14-11-G-D-500
QUANTITY
EW-14-11-G-D-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of EW-14-11-G-D-500
Internal Part NumberEIS-EW-14-11-G-D-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, EW
PackagingBulk
Number of Positions28
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.930" (23.62mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.500" (12.70mm)
Length - Tail0.330" (8.38mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EW-14-11-G-D-500
Related LinksEW-14-11, EW-14-11-G-D-500 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
EW-14-11-G-D-500 Details Description
Related parts for EW-14-11-G-D-500
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
TERM RING NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
SL 5.08HC/07/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf