| Internal Part Number | EIS-EW-15-12-G-D-250 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | Flex Stack, EW | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Positions | 30 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Length - Overall | 1.030" (26.16mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.450" (11.43mm) | |
| Length - Stack Height | 0.250" (6.35mm) | |
| Length - Tail | 0.330" (8.38mm) | |