FFF EW02615100J0G
EW02615100J0G picture photo
Mfg. Part Number
EW02615100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
1016 TB SOC RA PCB/DOWN
Datasheet Download
EW02615100J0G.pdf
Availability of EW02615100J0G
QUANTITY
EW02615100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EW02615100J0G
Internal Part NumberEIS-EW02615100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEW
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.400" (10.16mm)
Header Orientation90°, Right Angle, Under Board
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL55A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishGold
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EW02615100J0G
Related LinksEW0261, EW02615100J0G Datasheet, FFF Distributor
EW02615100J0G Details Description
Related parts for EW02615100J0G
NUT DRIVER HEX SOCKET 6MM 5.0" datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
PIEZO CERAMIC BENDER 20MM 2.5KHZ datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.05% RADIAL datasheet.pdf