FFF EW09615100J0G
EW09615100J0G picture photo
Mfg. Part Number
EW09615100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
1016 TB SOC RA PCB/DOWN
Datasheet Download
EW09615100J0G.pdf
Availability of EW09615100J0G
QUANTITY
EW09615100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EW09615100J0G
Internal Part NumberEIS-EW09615100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEW
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions9
Positions Per Level9
Number of Levels1
Pitch0.400" (10.16mm)
Header Orientation90°, Right Angle, Under Board
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL55A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishGold
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EW09615100J0G
Related LinksEW0961, EW09615100J0G Datasheet, FFF Distributor
EW09615100J0G Details Description
Related parts for EW09615100J0G
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRULE H-BOX 0 5-2 5QMM DIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W datasheet.pdf