Panasonic Electronic Components EWA-P10C15D14
EWA-P10C15D14 picture photo
Mfg. Part Number
EWA-P10C15D14
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .05W 45MM
Datasheet Download
EWA-P10C15D14.pdf
Availability of EWA-P10C15D14
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EWA-P10C15D14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWA-P10C15D14
Internal Part NumberEIS-EWA-P10C15D14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVA-J,EVA-NA,EVA-NE,EVJ-C/Y,EVN-D,EVU-F,EWA-P/Q 30/Mar/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEWA - Single
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance-20%, +40%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.315" W x 0.276" H (60.00mm x 8.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWA-P10C15D14
Related LinksEWA-P1, EWA-P10C15D14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EWA-P10C15D14 Details Description
Related parts for EWA-P10C15D14
RES SMD 392 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC STER 24BIT 192KHZ 10TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GEN EMI 5A WIRE datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf