Panasonic Electronic Components EWA-Q10C15A14
EWA-Q10C15A14 picture photo
Mfg. Part Number
EWA-Q10C15A14
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .06W 60MM
Datasheet Download
EWA-Q10C15A14.pdf
Availability of EWA-Q10C15A14
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EWA-Q10C15A14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWA-Q10C15A14
Internal Part NumberEIS-EWA-Q10C15A14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVA-J,EVA-NA,EVA-NE,EVJ-C/Y,EVN-D,EVU-F,EWA-P/Q 30/Mar/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEWA - Single
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.06W
Tolerance-20%, +40%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.315" W x 0.276" H (75.00mm x 8.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWA-Q10C15A14
Related LinksEWA-Q1, EWA-Q10C15A14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EWA-Q10C15A14 Details Description
Related parts for EWA-Q10C15A14
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO201A datasheet.pdf
COMPONENT CONNECTOR W/DIODE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 880MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
EXT PWR SUPPLY IR-750 US 110V datasheet.pdf