Stackpole Electronics Inc. EWT100JB1R00
EWT100JB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
EWT100JB1R00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Datasheet Download
EWT100JB1R00.pdf
Availability of EWT100JB1R00
QUANTITY
EWT100JB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT100JB1R00
Internal Part NumberEIS-EWT100JB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT100JB1R00
Related LinksEWT100, EWT100JB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT100JB1R00 Details Description
Related parts for EWT100JB1R00
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE RGB COAX HD15 M M 15' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf