Stackpole Electronics Inc. EWT100JB250R
EWT100JB250R picture photo
Mfg. Part Number
EWT100JB250R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 100W
Datasheet Download
EWT100JB250R.pdf
Availability of EWT100JB250R
QUANTITY
EWT100JB250R Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT100JB250R
Internal Part NumberEIS-EWT100JB250R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT100JB250R
Related LinksEWT100, EWT100JB250R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT100JB250R Details Description
Related parts for EWT100JB250R
IC AMP DIFF SINGLE SUPPLY 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG BLK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf