Stackpole Electronics Inc. EWT100JB5K00
EWT100JB5K00 picture photo
Mfg. Part Number
EWT100JB5K00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 100W
Datasheet Download
EWT100JB5K00.pdf
Availability of EWT100JB5K00
QUANTITY
EWT100JB5K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT100JB5K00
Internal Part NumberEIS-EWT100JB5K00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT100JB5K00
Related LinksEWT100, EWT100JB5K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT100JB5K00 Details Description
Related parts for EWT100JB5K00
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 45A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A TP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf