Stackpole Electronics Inc. EWT225JB150R
EWT225JB150R picture photo
Mfg. Part Number
EWT225JB150R
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 225W
Datasheet Download
EWT225JB150R.pdf
Availability of EWT225JB150R
QUANTITY
EWT225JB150R Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT225JB150R
Internal Part NumberEIS-EWT225JB150R
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT225JB150R
Related LinksEWT225, EWT225JB150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT225JB150R Details Description
Related parts for EWT225JB150R
TXRX IEEE TTL COMPATIBLE 20TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
10 MHz to 3 GHz VGA with 60 dB Gain Control Range IC datasheet.pdf