Stackpole Electronics Inc. EWT225JB20R0
EWT225JB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT225JB20R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 225W
Datasheet Download
EWT225JB20R0.pdf
Availability of EWT225JB20R0
QUANTITY
EWT225JB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT225JB20R0
Internal Part NumberEIS-EWT225JB20R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT225JB20R0
Related LinksEWT225, EWT225JB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT225JB20R0 Details Description
Related parts for EWT225JB20R0
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-UQFN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1100W datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
FUSE HEV LC 250VAC 50A PLUG IN datasheet.pdf