Stackpole Electronics Inc. EWT225JB25K0
EWT225JB25K0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT225JB25K0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 225W
Datasheet Download
EWT225JB25K0.pdf
Availability of EWT225JB25K0
QUANTITY
EWT225JB25K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT225JB25K0
Internal Part NumberEIS-EWT225JB25K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT225JB25K0
Related LinksEWT225, EWT225JB25K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT225JB25K0 Details Description
Related parts for EWT225JB25K0
BATTERY PACK NICAD 6.0V 250MAH datasheet.pdf
IC CODE HOPPING DECODER 18-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7A TO-3P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf