Stackpole Electronics Inc. EWT25JB75R0
EWT25JB75R0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT25JB75R0
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W
Datasheet Download
EWT25JB75R0.pdf
Availability of EWT25JB75R0
QUANTITY
EWT25JB75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT25JB75R0
Internal Part NumberEIS-EWT25JB75R0
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT25JB75R0
Related LinksEWT25, EWT25JB75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT25JB75R0 Details Description
Related parts for EWT25JB75R0
LED GREEN/RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf