Stackpole Electronics Inc. EWT50JB10K0
EWT50JB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT50JB10K0
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W
Datasheet Download
EWT50JB10K0.pdf
Availability of EWT50JB10K0
QUANTITY
EWT50JB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT50JB10K0
Internal Part NumberEIS-EWT50JB10K0
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT50JB10K0
Related LinksEWT50, EWT50JB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT50JB10K0 Details Description
Related parts for EWT50JB10K0
Crystal 32.7680kHz 20ppm 7pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 60V 10% 0803 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 39MM NPN NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
DIODE GP 400V 700MA TUMD2SM datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM WIDE LENS 7MM datasheet.pdf