Stackpole Electronics Inc. EWT50JB1K50
EWT50JB1K50 picture photo
Mfg. Part Number
EWT50JB1K50
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 50W
Datasheet Download
EWT50JB1K50.pdf
Availability of EWT50JB1K50
QUANTITY
EWT50JB1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT50JB1K50
Internal Part NumberEIS-EWT50JB1K50
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT50JB1K50
Related LinksEWT50, EWT50JB1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT50JB1K50 Details Description
Related parts for EWT50JB1K50
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 32SOJ datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 280W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf