Stackpole Electronics Inc. EWT50JB25R0
EWT50JB25R0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT50JB25R0
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W
Datasheet Download
EWT50JB25R0.pdf
Availability of EWT50JB25R0
QUANTITY
EWT50JB25R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT50JB25R0
Internal Part NumberEIS-EWT50JB25R0
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT50JB25R0
Related LinksEWT50, EWT50JB25R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT50JB25R0 Details Description
Related parts for EWT50JB25R0
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
LAMP B-6 S.C. BAYONET BASE datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8-TSON datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf