Microsemi SoC EX256-PTQ100
EX256-PTQ100 picture photo
Mfg. Part Number
EX256-PTQ100
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100TQFP
Datasheet Download
EX256-PTQ100.pdf
Availability of EX256-PTQ100
QUANTITY
EX256-PTQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of EX256-PTQ100
Internal Part NumberEIS-EX256-PTQ100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesEX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells512
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates12000
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX256-PTQ100
Related LinksEX256-, EX256-PTQ100 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
EX256-PTQ100 Details Description
Related parts for EX256-PTQ100
IC DOWN COUNTER 8BIT BIN 16-DIP datasheet.pdf
MULTIPLEXER DUAL 4INPUT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf