Hirose Electric Co Ltd EX60B-15S
EX60B-15S picture photo
Mfg. Part Number
EX60B-15S
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 15POS 0.6MM R/A SMD
Datasheet Download
EX60B-15S.pdf
Availability of EX60B-15S
QUANTITY
EX60B-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of EX60B-15S
Internal Part NumberEIS-EX60B-15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesEX60B
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Non-Gendered
Number of Positions15
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.171" (4.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX60B-15S
Related LinksEX60, EX60B-15S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
EX60B-15S Details Description
Related parts for EX60B-15S
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 2X10 OPEN SN datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf