Hirose Electric Co Ltd EX80-54S-SH(10)
EX80-54S-SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
EX80-54S-SH(10)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 54POS
Datasheet Download
EX80-54S-SH(10).pdf
Availability of EX80-54S-SH(10)
QUANTITY
EX80-54S-SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of EX80-54S-SH(10)
Internal Part NumberEIS-EX80-54S-SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesEX80
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions54
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Shutter
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX80-54S-SH(10)
Related LinksEX80-54, EX80-54S-SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
EX80-54S-SH(10) Details Description
Related parts for EX80-54S-SH(10)
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ACCY MOUNT TKG 3/4 58A datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 14A SOT-28 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.25A datasheet.pdf