Panasonic Electronic Components EXB-18V563JX
EXB-18V563JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-18V563JX
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 0502
Datasheet Download
EXB-18V563JX.pdf
Availability of EXB-18V563JX
QUANTITY
EXB-18V563JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-18V563JX
Internal Part NumberEIS-EXB-18V563JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0502 (1106 Metric), Long Side Terminals
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.024" W (1.40mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-18V563JX
Related LinksEXB-18, EXB-18V563JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-18V563JX Details Description
Related parts for EXB-18V563JX
FIXED IND 68UH 420MA 1.07 OHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 10POS 1.25MM WTB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf