Panasonic Electronic Components EXB-24V562JX
EXB-24V562JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-24V562JX
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 0404
Datasheet Download
EXB-24V562JX.pdf
Availability of EXB-24V562JX
QUANTITY
EXB-24V562JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-24V562JX
Internal Part NumberEIS-EXB-24V562JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0404
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-24V562JX
Related LinksEXB-24, EXB-24V562JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-24V562JX Details Description
Related parts for EXB-24V562JX
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 17P-17P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf