Panasonic Electronic Components EXB-2HV750JV
EXB-2HV750JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-2HV750JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 1506
Datasheet Download
EXB-2HV750JV.pdf
Availability of EXB-2HV750JV
QUANTITY
EXB-2HV750JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-2HV750JV
Internal Part NumberEIS-EXB-2HV750JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-2HV750JV
Related LinksEXB-2H, EXB-2HV750JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-2HV750JV Details Description
Related parts for EXB-2HV750JV
SIDAC/FUSE 12CHP 200V 150A SIP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .171"L datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 80A 600V datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf