Panasonic Electronic Components EXB-38V181JV
EXB-38V181JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-38V181JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206
Datasheet Download
EXB-38V181JV.pdf
Availability of EXB-38V181JV
QUANTITY
EXB-38V181JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-38V181JV
Internal Part NumberEIS-EXB-38V181JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-38V181JV
Related LinksEXB-38, EXB-38V181JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-38V181JV Details Description
Related parts for EXB-38V181JV
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 771POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.91A 42 MOHM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf