Panasonic Electronic Components EXB-E10C271J
EXB-E10C271J picture photo
Mfg. Part Number
EXB-E10C271J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 1608
Datasheet Download
EXB-E10C271J.pdf
Availability of EXB-E10C271J
QUANTITY
EXB-E10C271J Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-E10C271J
Internal Part NumberEIS-EXB-E10C271J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1608, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1608
Size / Dimension0.157" L x 0.083" W (4.00mm x 2.10mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-E10C271J
Related LinksEXB-E1, EXB-E10C271J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-E10C271J Details Description
Related parts for EXB-E10C271J
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL LP SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf