Panasonic Electronic Components EXB-V4V560JV
EXB-V4V560JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-V4V560JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0606
Datasheet Download
EXB-V4V560JV.pdf
Availability of EXB-V4V560JV
QUANTITY
EXB-V4V560JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-V4V560JV
Internal Part NumberEIS-EXB-V4V560JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0606, Concave
Supplier Device Package0606
Size / Dimension0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-V4V560JV
Related LinksEXB-V4, EXB-V4V560JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-V4V560JV Details Description
Related parts for EXB-V4V560JV
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONDUCT DISCONNECT TERM BLOCK datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 550A 800V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
WING PUSH MOUNT TIE BLK 5.2" datasheet.pdf