Panasonic Electronic Components EXB-V8V1R6JV
EXB-V8V1R6JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-V8V1R6JV
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 1.6 OHM 1206
Datasheet Download
EXB-V8V1R6JV.pdf
Availability of EXB-V8V1R6JV
QUANTITY
EXB-V8V1R6JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-V8V1R6JV
Internal Part NumberEIS-EXB-V8V1R6JV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-V8V1R6JV
Related LinksEXB-V8, EXB-V8V1R6JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-V8V1R6JV Details Description
Related parts for EXB-V8V1R6JV
CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 45W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf