| Internal Part Number | EIS-EXB150PL | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | EXB | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | VHF (f < 300 MHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 156MHz | |
| Frequency Range | 150MHz ~ 162MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 0dBi | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, PL | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Connector Mount | |
| Height (Max) | 6.535" (166.00mm) | |