Artesyn Embedded Technologies EXB250-48S05-R
EXB250-48S05-R picture photo
Mfg. Part Number
EXB250-48S05-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5V OUT 165W REMOTE
Datasheet Download
EXB250-48S05-R.pdf
Availability of EXB250-48S05-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EXB250-48S05-R Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB250-48S05-R
Internal Part NumberEIS-EXB250-48S05-R
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEXB250 Singles Application Notes
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXB250
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series165W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91.7%
Power (Watts) - Max165W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB250-48S05-R
Related LinksEXB250-, EXB250-48S05-R Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB250-48S05-R Details Description
Related parts for EXB250-48S05-R
CAP MICA 33PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf