Artesyn Embedded Technologies EXB250-48S2V5
EXB250-48S2V5 picture photo
Mfg. Part Number
EXB250-48S2V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 48V IN 2.5 OUT 60A
Datasheet Download
EXB250-48S2V5.pdf
Availability of EXB250-48S2V5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EXB250-48S2V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB250-48S2V5
Internal Part NumberEIS-EXB250-48S2V5
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXB250
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB250-48S2V5
Related LinksEXB250, EXB250-48S2V5 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB250-48S2V5 Details Description
Related parts for EXB250-48S2V5
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 5MM 7.17" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf