Artesyn Embedded Technologies EXB50-24S2V0-R
EXB50-24S2V0-R picture photo
Mfg. Part Number
EXB50-24S2V0-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC OPEN FRAME 2V OUT 50W
Datasheet Download
EXB50-24S2V0-R.pdf
Availability of EXB50-24S2V0-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EXB50-24S2V0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB50-24S2V0-R
Internal Part NumberEIS-EXB50-24S2V0-R
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXB50
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.43" H (61.0mm x 57.9mm x 10.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB50-24S2V0-R
Related LinksEXB50-2, EXB50-24S2V0-R Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB50-24S2V0-R Details Description
Related parts for EXB50-24S2V0-R
CONN HEADER ZH TOP 2POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SSOP datasheet.pdf
60706-6 CUTOFF DIE datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 60A datasheet.pdf