Laird Technologies IAS EXC418BN
EXC418BN picture photo
Mfg. Part Number
EXC418BN
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT TWO-WAY 418-438MHZ BN CONN
Datasheet Download
EXC418BN.pdf
Availability of EXC418BN
QUANTITY
EXC418BN Order Process
Ship out your order
Specifications of EXC418BN
Internal Part NumberEIS-EXC418BN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesEXC
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)418MHz
Frequency Range-
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.5
Return Loss-
Gain-
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, BN
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)7.000" (177.80mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXC418BN
Related LinksEXC4, EXC418BN Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
EXC418BN Details Description
Related parts for EXC418BN
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 10 V datasheet.pdf