| Internal Part Number | EIS-EXC470BN | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | EXC | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (300 MHz ~ 1 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 490MHz | |
| Frequency Range | 470MHz ~ 510MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | - | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, BN | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Connector Mount | |
| Height (Max) | 6.130" (155.70mm) | |