Nichicon EXH2E805HRPT
EXH2E805HRPT picture photo
Mfg. Part Number
EXH2E805HRPT
Brief Description
CAP FILM 8UF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
EXH2E805HRPT.pdf
Availability of EXH2E805HRPT
QUANTITY
EXH2E805HRPT Order Process
Ship out your order
Specifications of EXH2E805HRPT
Internal Part NumberEIS-EXH2E805HRPT
PackagingBulk
Capacitance8µF
Tolerance-5%, +10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.417" L x 0.610" W (36.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max)1.122" (28.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.279" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXH2E805HRPT
Related LinksEXH2E8, EXH2E805HRPT Datasheet, Nichicon Distributor
EXH2E805HRPT Details Description
Related parts for EXH2E805HRPT
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS MALE datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
IC MMIC VCO HBT HALF FREQ 24-QFN datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 200MA SOT563 datasheet.pdf
TAPE MOUNTING 6"X36YD GRAY datasheet.pdf