Sullins Connector Solutions EYM30DTBS
EYM30DTBS picture photo
Mfg. Part Number
EYM30DTBS
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EYM30DTBS.pdf
Availability of EYM30DTBS
QUANTITY
EYM30DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM30DTBS
Internal Part NumberEIS-EYM30DTBS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM30DTBS
Related LinksEYM3, EYM30DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM30DTBS Details Description
Related parts for EYM30DTBS
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 16-QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA LLDS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190POS .050" datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #16 CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf