Sullins Connector Solutions EYM36DRSH-S288
EYM36DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EYM36DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EYM36DRSH-S288.pdf
Availability of EYM36DRSH-S288
QUANTITY
EYM36DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM36DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-EYM36DRSH-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM36DRSH-S288
Related LinksEYM36DR, EYM36DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM36DRSH-S288 Details Description
Related parts for EYM36DRSH-S288
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220FN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD STEPPER MOTOR DRV 1.5A BIPO datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 35MA 36 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf