Semtech EZ1084CT-3.3T
EZ1084CT-3.3T picture photo
Mfg. Part Number
EZ1084CT-3.3T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 5A TO220
Datasheet Download
EZ1084CT-3.3T.pdf
Availability of EZ1084CT-3.3T
QUANTITY
EZ1084CT-3.3T Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ1084CT-3.3T
Internal Part NumberEIS-EZ1084CT-3.3T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ1084CT-3.3T
Related LinksEZ1084, EZ1084CT-3.3T Datasheet, Semtech Distributor
EZ1084CT-3.3T Details Description
Related parts for EZ1084CT-3.3T
IC DAC 12BIT PARALLEL 24-CDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO 3AXIS COMPASS HMC5983 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 3.2A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 95A DO5 datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.4MM PITCH datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf