Crydom EZ240D18-B
EZ240D18-B picture photo
Mfg. Part Number
EZ240D18-B
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 18A 240VAC AC OUT QC
Datasheet Download
EZ240D18-B.pdf
Availability of EZ240D18-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EZ240D18-B Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ240D18-B
Internal Part NumberEIS-EZ240D18-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelEZ Series.satEZ Series.dwgEZ Series.stp
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEZ
PackagingBulk
CircuitSPST-NC (1 Form B)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current18A
Voltage - Input3 ~ 15VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ240D18-B
Related LinksEZ240, EZ240D18-B Datasheet, Crydom Distributor
EZ240D18-B Details Description
Related parts for EZ240D18-B
SENSOR HI-IMP 1PSIG DIP PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A ROCKER datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf