Crydom EZ480D18R
EZ480D18R picture photo
Mfg. Part Number
EZ480D18R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC
Datasheet Download
EZ480D18R.pdf
Availability of EZ480D18R
QUANTITY
EZ480D18R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ480D18R
Internal Part NumberEIS-EZ480D18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelEZ Series.satEZ Series.dwgEZ Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEZ
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current18A
Voltage - Input4 ~ 15VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ480D18R
Related LinksEZ48, EZ480D18R Datasheet, Crydom Distributor
EZ480D18R Details Description
Related parts for EZ480D18R
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
RESONATOR CER 18.43MHZ SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
DIODE T-MODULE 1000V 70A D-55 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ACT-HI 6A 8DFN datasheet.pdf