Crydom EZ480D18R
EZ480D18R picture photo
Mfg. Part Number
EZ480D18R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC
Datasheet Download
EZ480D18R.pdf
Availability of EZ480D18R
QUANTITY
EZ480D18R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ480D18R
Internal Part NumberEIS-EZ480D18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelEZ Series.satEZ Series.dwgEZ Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEZ
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current18A
Voltage - Input4 ~ 15VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ480D18R
Related LinksEZ48, EZ480D18R Datasheet, Crydom Distributor
EZ480D18R Details Description
Related parts for EZ480D18R
CABLE ASSEM HDMI-DVI 19POS 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 7BIT 2CH 5.5V 14-TDFN datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 1POS 20AWG SMD datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf