Crydom EZE240D18RS
EZE240D18RS picture photo
Mfg. Part Number
EZE240D18RS
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 18A 240VAC AC OUT QC
Datasheet Download
EZE240D18RS.pdf
Availability of EZE240D18RS
QUANTITY
EZE240D18RS Order Process
Ship out your order
Specifications of EZE240D18RS
Internal Part NumberEIS-EZE240D18RS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelEZ Series.satEZ Series.dwgEZ Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEZ
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current18A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZE240D18RS
Related LinksEZE24, EZE240D18RS Datasheet, Crydom Distributor
EZE240D18RS Details Description
Related parts for EZE240D18RS
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET AVB ENDPOINT IP CORE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf