Crydom EZE480A18R
EZE480A18R picture photo
Mfg. Part Number
EZE480A18R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC
Datasheet Download
EZE480A18R.pdf
Availability of EZE480A18R
QUANTITY
EZE480A18R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZE480A18R
Internal Part NumberEIS-EZE480A18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelEZ Series.satEZ Series.dwgEZ Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEZ
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current18A
Voltage - Input18 ~ 36VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZE480A18R
Related LinksEZE48, EZE480A18R Datasheet, Crydom Distributor
EZE480A18R Details Description
Related parts for EZE480A18R
RES 5.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 804MA 94 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN STACKER 28POS 0.100" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf