Panasonic Electronic Components EZJ-ZZV120EA
EZJ-ZZV120EA picture photo
Mfg. Part Number
EZJ-ZZV120EA
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 12V 1A 0201
Datasheet Download
EZJ-ZZV120EA.pdf
Availability of EZJ-ZZV120EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EZJ-ZZV120EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EZJ-ZZV120EA
Internal Part NumberEIS-EZJ-ZZV120EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)12V
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge1A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts6.7VDC
Energy-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZJ-ZZV120EA
Related LinksEZJ-ZZ, EZJ-ZZV120EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EZJ-ZZV120EA Details Description
Related parts for EZJ-ZZV120EA
CONN HEADER VERT 2POS .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" ORANGE datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MBXLVERTHDR3P+24S+3P datasheet.pdf
350 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 1% 200W datasheet.pdf