Panasonic Electronic Components EZP-E50356MTA
EZP-E50356MTA picture photo
Mfg. Part Number
EZP-E50356MTA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 500VDC RAD 4LD
Datasheet Download
EZP-E50356MTA.pdf
Availability of EZP-E50356MTA
QUANTITY
EZP-E50356MTA Order Process
Ship out your order
Specifications of EZP-E50356MTA
Internal Part NumberEIS-EZP-E50356MTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEZPE
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZP-E50356MTA
Related LinksEZP-E5, EZP-E50356MTA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EZP-E50356MTA Details Description
Related parts for EZP-E50356MTA
PWR MOD 2.8MM TWIN FUSE SNAP IN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
TOOL DIE SET BNC TNC SMA datasheet.pdf
RES 15.83K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IMPACT 6X16 GL RAM 5.50-0.39 SN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf