Panasonic Electronic Components EZP-E50656MTA
EZP-E50656MTA picture photo
Mfg. Part Number
EZP-E50656MTA
Brief Description
CAP FILM 65UF 10% 500VDC RAD 4LD
Datasheet Download
EZP-E50656MTA.pdf
Availability of EZP-E50656MTA
QUANTITY
EZP-E50656MTA Order Process
Ship out your order
Specifications of EZP-E50656MTA
Internal Part NumberEIS-EZP-E50656MTA
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance65µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)6.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZP-E50656MTA
Related LinksEZP-E5, EZP-E50656MTA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EZP-E50656MTA Details Description
Related parts for EZP-E50656MTA
RES 36 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES WIREWOUND 3.3 OHM 7W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20PLCC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
MCP2,8 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf