Panasonic Electronic Components EZP-E80556MTA
EZP-E80556MTA picture photo
Mfg. Part Number
EZP-E80556MTA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 800VDC RAD 4LD
Datasheet Download
EZP-E80556MTA.pdf
Availability of EZP-E80556MTA
QUANTITY
EZP-E80556MTA Order Process
Ship out your order
Specifications of EZP-E80556MTA
Internal Part NumberEIS-EZP-E80556MTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductEZP-E Series Capacitors
Hot New Technologies
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEZPE
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZP-E80556MTA
Related LinksEZP-E8, EZP-E80556MTA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EZP-E80556MTA Details Description
Related parts for EZP-E80556MTA
IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48V 8SOIC datasheet.pdf
PANEL SIDE 56X20X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
150UF 35V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf